چرا سیم بکسل آسانسور نیاز به روغنکاری دارد ؟


به علل مختلفی سیم بکسل‌های آسانسور نیاز به روان‌کاری(روغن‏‎کاری) دارند. این روان‌کاری(روغن‏‎کاری) توسط نوعی از روان‌کارها به صورت دستی توسط سرویسکار شرکت فراز آسانسور انجام می‌شود. اما دو سوال اساسی وجود دارد. عمل روان‌کاری(روغن‎کاری) به چه صورتی انجام می‌شود؟ چه میزان مواد روان‌کاری(روغن‏‎کاری) برای هر سیم بکسل نیاز است؟
١.  اولین دلیل روان‎کاری(روغن‏‎کاری) کاهش اصطکاک مالشی سیم‌ها به هنگام حرکت نسبی آن‌ها بر روی فلکه موتور است. این سیم‌ها در اطراف هسته‌ی سیم بکسل پیچیده شده‌اند. هنگامی که سیم بکسل به دور فلکه موتور پیچیده می‌شود کاملاً انعطاف‌پذیر بوده و رشته‎های آن می‌توانند به راحتی جابجا شوند.
حرکت این رشته ها موجب اصطکاک می‌شود و می‌تواند شیار های فلکه موتور را از بین ببرد. با کاهش اصطکاک، می‌توان حرارت تولید شده و میزان سایش را به حداقل رساند که نتیجه‌ی آن افزایش طول عمر فلکه موتور است.
٢.  از دلایل روان‌کاری(روغن کاری) سیم بکسل‌ها محافظت از آنها در برابر خوردگی است. از آنجا که سیم بکسل‌ها در اکثر موارد در تماس مستقیم با عوامل طبیعی مانند هوای آزاد یا آب (که می‌تواند موجب زنگ زدن و تضعیف سیم بکسل شوند) هستند، محافظت از آنها بسیار مهم است.  نوع خاصی از مواد صنعتی وجود دارد ( روغنهای مخصوص سیم بکسل آسانسور ) که به درون بافت سیم بکسل نفوذ کرده و می‌تواند اصطکاک را به خوبی کاهش دهند. این ترکیبات نه تنها روان‌کاری (روغن کاری) را به هنگام نفوذ به هسته انجام می‌دهند، بلکه در پشت پرده به محافظت از آنها در برابر خوردگی کمک می‌کنند.این روغنها در شرکت فراز آسانسور بصورت قوطیهای نیم کیلویی بوده و کاملا وارداتی ( از شرکت معتبر روکول انگلستان ) به دست کارفرمایان این شرکت می رسد.

1 تعليق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما